Włącz radio
  about us

  Japońskie okręty wojenne wpłynęły do Gdyni

  7 sierpnia, 2013 Nowości | Nowości z Polski

  Można rzecz, że jesteśmy świadkami historycznej chwili! Po raz pierwszy do polskiego portu wpłynęły japońskie okręty wojenne!

  Mowa o trzech statkach: dwóch okrętach „Kashima” i „Shirayuki” oraz niszczycielu „Isoyuki”, które dzisiejszego poranka zostały uroczyście przywitane przez stronę polską. Obiekty stanowią część Dywizjonu Szkolnego Morskich Sił Samoobrony Japonii. Wizyta japońskiej delegacji nie jest przypadkowa i stanowi zapowiedź polsko-japońskich manewrów morskich.

  – Dla Japonii istotne znaczenie ma fakt, że Polska w zakresie obronności ściśle współpracuje z Ameryką, która jest bardzo ważnym partnerem dla naszego kraju – tłumaczył na konferencji prasowej kontradmirał Fumiyuka Kitagawa.
  – Jest to doskonała okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy załogami okrętów szkolnych –dodał szef Marynarki Wojennej kontradmirał Stanisław Kania.

  Japońska załoga, która przybyła do Gdyni liczy sobie 730 osób, z czego 180 osób stanowią kadeci a ponad 500 oficerowie. Oprócz polskiego portu goście mają zamiar odwiedzić jeszcze 18 innych państw, pokonując przy tym odległość ponad 30 tysięcy mil morskich!