II wojna światowa winą Polski

0

Do tak absurdalnego stwierdzenia doszedł Hugh Williams. Zastępca skarbnika Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa jakiś czas temu napisał książkę, w której zamieścił niesamowite „fakty”, dotyczące polityki II RP i jej wpływu na wybuch II wojny światowej.

Zdaniem polityka, niewłaściwe stosunku polsko-niemieckie zachęciły Hitlera do zbrojnej agresji na Polskę. Wszystko przez „prowokowanie” Niemiec, które w ostateczności zdecydowały się rozwiązać spór za pomocą Wehrmachtu i Luftwaffe.

Niesmaczne twierdzenie obarczające stronę polską za wybuch II wojny światowej wywołał falę krytyki. Urażeni poczuli się nie tylko polscy mieszkańcy Wysp, ale przede wszystkim polska ambasada w Londynie.

Williams wystosował specjalny list do polskiego ambasadora, w którym przyznał się do tego, że może przyłożył zbyt wielką wagę do pewnych źródeł odnoszących się do kształtu sytuacji geopolitycznej w RP w okresie międzywojennym. Dodał też, że dokładnie sprawdzi swoje źródła i jeśli znajdzie w nich uchybienia, umieści w swojej publikacji erratę, a w kolejnych wydaniach usunie swoją „niezwykłą” tezę.

Osobiście polityk nie ma nic przeciwko Polsce i Polakom. Jak sam stwierdził w liście do polskiego reprezentanta w UK: Wyrażam żal, że mogłem rozzłościć Pana rodaków. Uważam się za przyjaciela i zwolennika zarówno Polski, jak i Polaków, i, naturalnie, życzę Wam wszystkiego dobrego.

Można powątpiewać czy po takich oskarżeniach pan Williams może jeszcze liczyć na przychylność polskiej społeczności w UK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here