Włącz radio
  about us

  Ekonomia kontra Kościół anglikański

  14 sierpnia, 2013 Nowości | Nowości ze świata

  Gaz łupkowy zagrożeniem dla boskiego dzieła stworzenia, serio? Możecie mieć odmienne zdanie, ale musicie się liczyć z opinią anglikańskiej diecezji Blackburn w hrabstwie Lancashire.

  Nie od dziś wiadomo, że powyższym terenie znajdują się pokaźne złoża gazu łupkowego i trochę mniejsze pokłady ropy. Powód do radości? Niekoniecznie, zwłaszcza dla miejscowych duchownych, którzy uważają, że eksploatacja drogocennych substancji metodą szczelinowania hydraulicznego jest jawnym zagrożeniem dla boskiego dzieła stworzenia!

  Co kryje się pod enigmatycznym terminem „szczelinowanie hydrauliczne”? Już tłumaczymy. Jest to technika polegająca na wpompowywaniu pod ciśnieniem związków chemicznych wymieszanych z piaskiem i wodą. Działania te mają na celu rozsadzenie skał i uwolnieniu gazu. To właśnie te ekstremalne zdaniem lokalnego kościoła metody są nie do przyjęcia.

  Powstała nawet specjalna ulotka, agitująca wiernych do walki o swoje środowisko naturalne. Chodzi głównie o potencjalne skutki zastosowania tego typu metody, takie jak choćby: podziemne wstrząsy i skażenie wód.

  Mamy więc typową zbieżność interesu pomiędzy dbaniem o środowisko, a perspektywą szybkiego wzbogacenia. Kto wygra? Przekonamy się niebawem.