Londyn pożegna w czwartek pułkownika Franciszka Kornickiego – pilota legendarnego Dywizjonu 303, dowódcę dywizjonów 308 i 317, który we wrześniu zwyciężył w plebiscycie brytyjskiego Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i dziennika „The Telegraph” na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018r.

Franciszek Kornicki zmarł 16 listopada, na miesiąc przed swoimi 101. urodzinami. Żona płk zmarła 10 dni później, 26 listopada. Byli małżeństwem przez 69 lat. Pogrzed odbędzie się w Northwood Cemetery w Londynie.

W uroczystości wezmą udział m.in. Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, Konsul Michał Mazurek, Zastępca Attaché Obrony ppłk. Dorota Kawecka oraz delegacja wojskowa z Polski, w tym m.in. dwa poczty sztandarowe, dwóch trębaczy oraz werblista. Ze strony brytyjskiej będą członkowie Queen’s Colour Squadron.

Płk. Kornicki, urodzony 18 grudnia 1916 r. w Wereszyniel był absolwentem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, z której dołączył do 162 Eskadry Myśliwskiej w III Dywizjonie Myśliwskim 6 Pułku Lotniczego Wojska Polskiego. Po wybuchu drugiej wojny światowej ewakuował się do Rumunii, skąd udał się do Marsylii.

We Francji przeszedł dalsze szkolenia na maszynach bojowych, a w czerwcu 1940 r. odpłynął do Wielkiej Brytanii, gdzie latał m.in. w legendarnym Dywizjonie 303 i w Dywizjonie Myśliwskim Nocnym 307 – „Lwowskich Puchaczy”. W 1943 r. został najmłodszym dowódcą w Polskich Siłach Powietrznych obejmując Dywizjon 308, a później także 317. Po wojnie nadal służył w RAF aż do przejścia na emeryturę w 1972 r.

Kornicki był wielokrotnie odznaczany przez prezydenta RP i ministra obrony narodowej RP, m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i trzykrotnie Krzyżem Walecznych, a także Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

We wrześniu br. Kornicki zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennika „The Telegraph” na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 r.

Dzięki temu jego podobizna zostanie umieszczona na zaplanowanej na przyszły rok wystawie z okazji 100-lecia RAF – tuż obok Spitfire’a VB BL614, słynnego samolotu myśliwskiego, który był używany przez RAF w trakcie II wojny światowej, m.in. przez pilotów Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Gosia Prochal/Radio Star/PAP Zdjęcie: www.historicaircraftcollection.ltd.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here