Włącz radio
  about us

  Dentysta zarażał wirusem HIV?

  20 sierpnia, 2013 Koncerty Radia Star

  Ponad 3 tysiące osób mogło znaleźć się w ogromnym zagrożeniu ze strony dentysty, który kontynuował swoją praktykę zawodową, będąc zarażony wirusem HIV!

  Mężczyzna ten przez okres około 9 lat miał kontakt z pacjentami w następujących ośrodkach: Kelburne Dental Surgery w Paisley oraz Sunday Emergency Dental w Nithbank Hospital w mieście Dumfris w Szkocji.

  W przypadku pierwszej placówki dentysta pracował tam od stycznia 2004 roku do marca 2013, w drugiej zaś w latach 2004-2007. W tym czasie przez jego fotel przewinęło się ponad 3 tysiące osób!

  Większość klientów została już odnaleziona i poinformowana, ale nadal NHS Glasgow and Clyde nie może dotrzeć do 480 osób z pierwszej placówki i 14 z drugiej. Ryzyko zarażenia jest niewielkie, natomiast bezpłatne badania mają mieć charakter profilaktyczny.

  – Bardzo rzadko zdarza się, aby wirus HIV przeniósł się z lekarza na pacjenta, ponieważ istnieją specjalne procedury, które mają temu zapobiec. Jesteśmy pewni, że wspomniany dentysta ich przestrzegał. Jednak nie możemy całkowicie wykluczyć ryzyka i dlatego wysliśmy listy i uruchomiliśmy tę infolinię – powiedział dr Sajd Ahmed z NHS Greater Glasgow and Clyde.

  Uruchomiona została specjalna infolinia, która jest czynna od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 8 do 22, aż do 1 września 2013 roku. Jej numer to: 0800 028 2816.