W brytyjskim dzienniku „Sunday News” pojawił się artykuł komentujący relacje Polski z Unią Europejską. Bojan Pacevski będący korespondentem gazety przy Unii Europejskiej stwierdził, że Polska ignorując podpowiedzi Wspólnoty dotyczące prawa o sądownictwie oraz wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, nie zamierza przestać czerpać korzyści płynących z członkostwa. „Polska chce mieć ciastko i zjeść ciastko.”

Dziennikarz „Sunday News” zaznaczył, że polski prawicowy rząd konsekwentnie realizuje swoją wojenną politykę względem Unii Europejskiej. Toksyczny spór pomiędzy Polską a Unią Europejską może skutecznie podzielić Europę, ponieważ odbywa się w bardzo trudnym dla Europy momencie: wyjścia Wielkiej Brytanii z unijnych struktur. Komisja Europejska wytacza ciężkie działo w postaci gróźb o zawieszeniu polskiego głosu w Unii. Polscy politycy nie obawiają się takiego scenariusza i nie respektują podpowiedzi napływających z Brukseli. Polskie władze zamierzają realizować swój plan, argumentując swoją decyzję tym, że jest zgodna z Konstytucją Polski.

Szef polskiej dyplomacji, Witold Waszczykowski, podczas rozmowy z „Sunday News” podkreślał, że krytyka Unii Europejskiej jest bezpodstawna. Zapytał również dziennikarza czy Unia Europejska w obliczu ogromnej katastrofy jaką jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, chce również stracić Polskę. Rzeczywiście, Komisja Europejska chyba trochę przesadziła uruchamiając procedurę, zapominając, że kraj nad Wisłą posiada 40 mln obywateli i  jest największym odbiorcom dopłat unijnych.

Bojan Pacevski zwrócił uwagę na to, że Polska nie zamierza tańczyć tak, jak jej Unia Europejska zagra. Kiedy niemiecki wicekanclerz Sigmar Gabriel stwierdził, że państwa, które nie przyjmują uchodźców powinny mieć wstrzymane wypłaty środków z unijnej kasy, Jarosław Kaczyński nie przebierał w słowach. Poseł Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że Polska jest gotowa przejść do kontrofensywy, w której m.in. będzie domagać się wojennych reparacji od Niemców.

Brytyjski korespondent w swoim artykule podkreślił, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest stabilna. Zatrudnienie jest na rekordowym poziomie, wzrost gospodarczy wynosi 3,6 procent a napływ zagranicznych inwestorów jest znaczny.

Źródło: Newsweek

SM / TwojaAnglia.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here