Brytyjczycy odbierają Polakom dzieci

0

W 2017 roku do brytyjskich rodzin zastępczych trafiło 115 polskich dzieci. W ubiegłym roku służby socjalne w Wielkiej Brytanii odebrały Polakom 252 dzieci. Najczęściej powodem jest podejrzenie o używanie przemocy fizycznej.

Brytyjskie media miesiąc w miesiąc informują o przypadkach odbierania Polakom dzieci ze względu na używanie wobec nich przemocy fizycznej. Ostatnim popularnym zdarzeniem było skierowanie do rodziny zastępczej dwójki dzieci z Southampton.

Na ciele jednego z nich, 7-letniego Wiktora, w szkole odkryto siniaki. Matka chłopca ubolewała, że taka sytuacja może przydarzyć się każdej polskiej rodzinie w Wielkiej Brytanii.

Najczęstsze powody odbierania dzieci Polakom to: nadużywanie alkoholu przez rodziców, przemoc fizyczna oraz zaniedbywanie dzieci. Polacy są najczęściej zaskoczeni reakcją brytyjskich służb socjalnych ponieważ nie wiedzą, że brytyjskie prawo różni się od prawa obowiązującego w Polsce. Różnica jest znacząca – w Wielkiej Brytanii dobro dziecka jest najważniejsze i chronione ponad wszystko. Dla większości Polaków klaps jest dopuszczalną metodą wychowawczą. Brytyjczycy nie dają przyzwolenia na takie zachowanie dorosłych względem dzieci. Wszelka przemoc fizyczna oraz zaniedbanie jest karalne.

Warto również pamiętać o tym, że w Wielkiej Brytanii dziecko poniżej 13. roku życia nie może zostawać samo w domu. W przypadku zgłoszenia np. przez sąsiadów, że zostało samo, należy liczyć się z tym, że przyjedzie policja. O zabraniu dzieci rodzicom decyduje sąd. Kolejną różnicą pomiędzy brytyjskim a polskim prawem jest to, że na Wyspach nie ma domów dziecka. Dzieci są przekazywane do rodzin zastępczych.

SM/TwojaAnglia.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here