Bezpieczeństwo pieniędzy w sieci – proste rady, jak nie zwariować

0

Płacisz za zakupy w internecie, opłacasz rachunki czy raty kredytu, wysyłasz pieniądze do bliskich z zagranicy. Z jednej strony cenisz sobie wygodę takich płatności, jednak słyszysz w mediach o kradzieżach i rosnącej fali cyberprzestępczości: Wyciek danych kart! Zorganizowana grupa hakerów znów ukradła miliony, oszuści grasują po sieci!. Znasz to? Prawda jest taka, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, dzięki którym zapewnisz sobie spokój, a swoim finansom bezpieczeństwo.

Logując się do bankowości internetowej lub korzystając z serwisów, gdzie wpisujesz dane swojej karty, musisz pamiętać, że żadna licencja banku czy pośrednika na nic się zda, jeśli sam nie zadbasz o bezpieczeństwo na swoim komputerze. Wystarczy byś zainstalował na nim legalne oprogramowanie, program antywirusowy i firewalla. Pamiętaj też o aktualizacjach oprogramowania oraz nie pobieraj programów z nieznanych źródeł – jeśli jakaś strona nie wzbudza Twojego zaufania i nie jesteś pewien jej pochodzenia, to poszukaj innego serwisu.

Unikalne hasło do logowania

Niemal w każdej bajce dla dzieci, aby dostać się do skarbca lub przejść do magicznej krainy trzeba podać hasło. Zazwyczaj jest ono bardzo trudne, a losy bohaterów niejednokrotnie są zależne od poprawnego podania ciągu znaków, liczb i cyfr. Nie inaczej jest w życiu, gdzie hasło jest furtką do naszych finansów. Dlatego dobre hasło zabezpieczające to podstawa, o którym warto pamiętać na każdym kroku. Co równie istotne, nie stosuj we wszystkich serwisach internetowych jednego hasła ani nie udostępniaj i nie zapisuj go w widocznym miejscu.

Nie otwieraj podejrzanych maili

internet-secure-1Pewnie już wiesz, że jak nagle dostajesz maila z Chin z prośbą o wysłanie jakiś danych lub z załącznikiem, który koniecznie musisz otworzyć, to najprawdopodobniej jest to próba włamania na Twój komputer. Taką korespondencję najlepiej od razu wrzuć do kosza i jej nie otwieraj. Zanim klikniesz w jakikolwiek link wysłany na Twoją pocztę e-mail z nieznanego adresu, koniecznie sprawdź stronę WWW, do której prowadzi dane hiperłącze. Twoją czujność powinny też wzbudzić podejrzane pliki graficzne w załączniku, ponieważ mogą być one wyposażone w szkodliwe kody, które ułatwią przestępcom szpiegowanie Cię w sieci.

Nie korzystaj z publicznych hotspotów

passwordLubimy mieć dostęp do swoich  finansów zawsze i wszędzie, prawda? Lubimy być mobilni, niczym nieograniczeni. Pomimo wielu możliwości, jakie daje internet i szyfrowania połączenia z bankiem czy innym serwisem, to jednak radzimy, aby nie wykorzystywać każdej okazji do zalogowania się w e-finansach. Radzimy unikać miejsc z dostępnymi publicznymi hotspotami, gdzie do jednej sieci Wi-Fi loguje się więcej niż jedna osoba. Nie polecamy też używać kawiarenek internetowych do logowania się w serwisach, gdzie trzymamy swoje pieniądze. Najlepiej na swoje konto internetowe logować się w domu i na własnym sprzęcie komputerowym.

Zweryfikuj wiarygodność pośrednika

KNF, FCA, ICO, SSL… mówią Ci coś te skróty? Jeśli nie, to spokojnie – już tłumaczymy! Każda instytucja finansowa, obojętnie czy to są banki, agencje rozliczeniowe, serwisy do wysyłki pieniędzy, czy kantory online, podlegają pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). To bardzo ważne czy firma, której powierzasz swoje pieniądze jest pod nadzorem KNF, ponieważ wtedy możesz być pewien, że dana instytucja została dokładnie zweryfikowana i spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. A chcemy, by nasze pieniądze były w pewnych rękach, prawda?

Odpowiednikiem KNF w Wielkiej Brytanii jest Financial Conduct Authority (FCA) i jeśli firma działa na terenie UK, to warto sprawdzić czy znajduje się w rejestrze tego brytyjskiego urzędu. Mile widziane są także inne zabezpieczenia jak na przykład ICO – Data Protection License, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoje dane są dodatkowo chronione.

Gdy płacisz kartą w internecie

Musisz pamiętać, że jeśli płacisz kartą za zakupy w sieci, to sprawdź komu dokładnie podajesz swoje dane. Strony z pirackim oprogramowaniem, grami hazardowymi czy treściami dla dorosłych to proszenie się o  kłopoty.

Zwróć także uwagę, gdzie kupujesz. Wybieraj sklepy czy serwisy istniejące na rynku od dawna i cieszące się dobrą opinią. Jeśli kupujesz jakiś przedmiot na stronie sklepu internetowego, gdzie cena towaru znacząco odbiega od rynkowej, to bądź czujny. Bardzo często tego typu promocje to działania fałszywych e-sklepów, które służą do wyłudzania danych i kradzieży wirtualnych pieniędzy.

Przy płatnościach kartami płatniczymi w internecie równie ważne jest, abyś zwrócił uwagę na szyfrowanie. Gdy podajesz dane swojej karty kredytowej, zwróć uwagę, czy początek adresu strony zaczyna się od https – to znak, że przekaz jest szyfrowany.

Zdrowy rozsądek

Podsumowując, bezpieczne korzystanie z płatności online wymaga od nas nie tylko znajomości kilku zasad, ale przede wszystkim czujności i rozwagi. Obojętnie czy korzystamy z e-bankowości, wysyłamy pieniądze za granicę lub płacimy za zakupy w sklepach internetowych, zawsze warto zwracać uwagę na zasady bezpieczeństwa, by nieświadomie nie stać się celem ataku cyberprzestępcy. A tych niestety jest coraz więcej.

Agnieszka Gonczar
specjalista ds. przelewów międzynarodowych Ferpay.com Przelewy bez granic

Ferpay.com to wiodący na rynku serwis dzięki któremu wyślesz pieniądze do każdego miejsca na świecie, a także wymienisz waluty korzystniej niż w banku czy kantorze. Wielu klientów Ferpay przekonała przede wszystkim bogata oferta usług – oprócz standardowych przelewów z/do Polski, znajdziemy ofertę dla transferów międzynarodowych, a także opcję Przelewu Express, dzięki któremu pieniądze na koncie są w niecałe 10 minut. Co istotne, Ferpay pobiera zawsze stałą opłatę za usługi niezależnie od kwoty przelewu. Firma jest pod stałym nadzorem Financial Conduct Authority (FCA), Urzędu Skarbowego (HMRC), a także polskiej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here