Ambasador RP w Londynie, Arkady Rzegocki – zapewnił w rozmowie z Radiem Star, że Ambasada podejmie działania mające na celu pomoc Instytutowi Józefa Piłsudskiego w Londynie. To odpowiedź na informacje o trudnej sytuacji finansowej placówki. Ambasador zachęcił również do wsparcia akcji crowdfundingowej „Ratujmy Enigmę”.

Informowaliśmy o tym, że Instytut Józefa Piłsudskiego walczy o przetrwanie i jeśli nie uda się zebrać funduszy potrzebnych na uratowanie Instytutu, placówka z 70-letnią historią może zostać zmuszona do zakończenia działalności.

Anna Stefanicka, Sekretarz Generalny Instytutu wyraziła nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, w której konieczna będzie sprzedaż niektórych eksponatów, powiedziała jednak, że rozważane są różne możliwości. W Instytucie znajduje się wiele cennych zbiorów, takich jak m.in. unikatowy egzemplarz Enigmy, dziewiętnastowieczne świadectwo maturalne Piłsudskiego, portet marszałka, czy jego rzeczy osobiste, w tym papierośnica.

Wesprzeć Instytut można tutaj: link do zbiórki na gofundme

Arkady Rzegocki, Ambasador RP w Londynie powiedział: „Zaniepokoiły mnie doniesienia o trudnej sytuacji finansowej Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Instytut ten jest jedną z najważniejszych polskich instytucji historycznych w Wielkiej Brytanii, szczególnie w kontekście zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ambasada RP w Londynie od lat wspiera Instytut w jego działalnościach i również w tej sytuacji dołożymy wszelkich starań, aby mógł on funkcjonować dalej.”

„Temu celowi będzie służyło m.in. spotkanie kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady z Sekretarzem Generalnym Instytutu, do którego dojdzie w najbliższych dniach. Popieramy akcję crowdfundingową ‚Ratujmy Enigmę’ i zachęcamy wszystkich do jej wsparcia” – dodał.

Anna Stefanicka na antenie Radia Star podkreślała, że Instytut, pomimo długoletniej działalności mającej na celu promocję polskiej historii, nie mógł liczyć dotychczas na pomoc finansową ze strony polskiego rządu, a wszelkie apele o zmianę zasad finansowania Instytucji Kulturalnych działających poza granicami kraju, spotkały się z brakiem reakcji ze strony Ministerstwa Kultury.

Sekretarz Instytutu poinformowała również, że Ambasada przeznaczyła w przeszłości środki na częściowe wyposażenie sali muzealnej, natomiast w żaden sposób fundusze te nie poprawiły sytuacji finansowej placówki, która potrzebuje budżetu na codzienną działalność i przetrwanie.

„Zakupiliśmy z tych pieniędzy sprzęt audiowizualny i moglibyśmy pokazywać filmy, niestety szczupłość naszego pomieszczenia nie pozwala na prelekcję, czy pokaz dla większej grupy, niż dwudziestoosobowa” – mówiła na antenie Radia Star Anna Stefanicka. Zapowiedziała, że gdyby udało się uratować Instytut, powiernicy chcieliby przenieść placówkę w bardziej atrakcyjne, pod kątem prezentacji zbiorów miejsce.

Informacja o sytuacji Instytutu nabrała rozgłosu po tym jak o uratowanie placówki przed zamknięciem zaapelował w mediach Piotr Kubalka, dyrektor biura księgowego Capital Business Links Ltd. W rozmowie z Radiem Star podkreślał, że nie można pozwolić na to, aby cenne zbiory Instytutu zostały sprzedane, a placówka z tak ważną misją zniknęła z polonijnej mapy Londynu.

Wiadomość o widmie bankructwa placówki spotkała się z ogromnym odzewem ze strony Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jak przyznała Anna Stefanicka, w ostatnim czasie Instytut odwiedziło też więcej gości zainteresowanych działalnością tego miejsca.

Daniel Guz – mieszkający w St Ives organizator wielu imprez kulturalnych, znany z działalności na rzecz Polonii w regionie Cambridgeshire, tak zareagował na informację o sytuacji placówki:

„Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie jako organizacja charytatywna kultywuje, propaguje i pokazuje nasze dziedzictwo narodowe. Uważam, że my – jako Polonia powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by ta placówka nie została ęta. Eksponaty które tam są, mają ogromną wartość historyczną. Nie jest za późno, żeby Instytut dalej spełniał swoją ważną rolę”.

Instytut Piłsudskiego, znajdujący się w Londynie jest niezależną, charytatywną organizacją. W tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Gosia Prochal / Radio Star Zdjęcia: Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here