Włącz radio
  about us

  Aleksander Wróbel – odtwórca roli Jana Daszewskiego w filmie „Dywizjon 303” spotkał się z rodziną polskiego pilota

  Aktor Aleksander Wróbel, który w filmie „Dywizjon 303” wciela się w postać kpt. Jana Kazimierza Daszewskiego, spotkał się w Wielkiej Brytanii z rodziną polskiego pilota. Podczas pobytu aktora w Londynie, mieliśmy okazję porozmawiać z nim o jego roli w filmie „Dywizjon 303” – produkcji o bohaterskich polskich lotnikach, którzy walczyli w Bitwie o Anglię.

  Film „Dywizjon 303” to długo wyczekiwana produkcja o polskich bohaterach Bitwy o Anglię. Zdjęcia do filmu kręcone są w Polsce i Wielkiej Brytanii, a budżet filmu wyniesie 14 mln zł. Produkowany przez firmę Film Media S.A. „Dywizjon 303” to pierwszy film fabularny o udziale polskich dywizjonów walczących w Bitwie o Wielką Brytanię.

  W Londynie o swoim udziale w produkcji opowiedział nam Aleksander Wróbel, który w filmie „Dywizjon 303” wciela się w postać kpt. Jana Kazimierza Daszewskiego. Kpt. Jan Daszewski, razem z Janem Zumbachem, Mirosławem Fericiem i Witoldem Łokuciewskim – tworzył słynną „czwórkę muszkieterów”, zespół pilotów polskich walczących w Bitwie o Anglię.

  Relacja ze spotkania z Aleksandrem Wróblem na antenie Radia Star:

  Aleksander Wróbel podkreślił, że spotkanie z rodziną pilota było dla niego wyjątkowym przeżyciem: „Chciałem dzięki temu dowiedzieć się czegoś więcej, dotrzeć do kronik, do zdjęć, żeby móc lepiej przemyśleć swoją postać” – mówił w rozmowie z Radiem Star. „Gdy zobaczyłem portret Jana Daszewskiego, narysowany odręcznie ołówkiem, jeszcze z czasów wojny, poczułem jakby przeszła na mnie cząstka jego. Taka misja, którą muszę wykonać” – dodał.

  Aktor przyznaje, że historią Bitwy o Anglię interesował się od dziecka. „Pamiętam, jak rodzice puścili mi film „Battle of Britain,” byłem wtedy bardzo zafascynowany tym wydarzeniem. Zawsze interesowała mnie tematyka wojenna i uważam, że tak miało być, że poszedłem na ten casting i dostałem szansę. Ciesze się, że mogę zagrać tę postać” – opowiada.

  „Po castingu zacząłem bardziej interesować się genezą rodziny Daszewskich, czytałem książki na temat tego rodu. Opieramy się również na dziennikach operacyjnych Dywizjonu 303, których kopie pozyskaliśmy w Instytucie Sikorskiego. A także na dziennikach Mirosława Fericia, w których Ferić często opisywał bohaterów: jacy byli, co robili, co lubili. To wszystko pozwoliło mi ugruntować sobie pomysł na tę rolę” – mówi Aleksander Wróbel.

  Aleksander Wróbel ukończył szkołę filmową w Warszawie, udział w filmie „Dywizjon 303” to jego debiut fabularny. „Jest to wyzwanie, ale nie mam wątpliwości, że mu sprostam. Dla mnie jako młodego aktora jest to wielki zaszczyt, że moge uczestniczyć w takiej produkcji, o tak dużym rozmachu. Pamiętam pierwsze zdjęcia w Konstancinie, na których zobaczyłem oryginalne samoloty sprowadzane z Anglii, pojazdy, wozy opancerzone – lotnisko Northolt zostało odzwierciedlone w stu procentach – opowiada.

  „Udział Polaków w Bitwie o Anglie przez wiele lat nie doczekał się ekranizacji samego polskiego oddziału. Oczywiście pokolenie starsze, naszych rodziców, doskonale zna historię, ale młodym ludziom obecnie przydałaby się taka wiedza” – dodaje.

  Ekipa

  Reżyseria: Denis Delić
  Scenariusz: Zdzisław Samojłowicz, Krzysztof Burdza
  Zdjęcia: Waldemar Szmidt
  Scenografia: Marian Zawaliński
  Scenografia / dekoracja wnętrz: Katarzyna Boczek
  Kostiumy: Małgorzata Skorupa
  Charakteryzacja: Ewa Drobiec
  Producent: Jacek Samojłowicz
  Produkcja: Film Media SA
  Koprodukcja: Studio Produkcyjne Orka, Lightcraft Advertising, Fundusz Stabilnego Rozwoju
  Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej
  Dystrybucja: Dystrybucja Mówi Serwis

  Obsada
  Maciej Zakościelny – Jan „Donald” Zumbach
  Piotr Adamczyk – Witold Urbanowicz
  Antoni Królikowski – Witold „Tolo” Łokuciewski
  Krzysztof Kwiatkowski – Mirosław „Ox” Ferić
  Maciej Marczewski – Zdzisław Krasnodębski
  Janek Wieczorkowski – Ludwik Witold Paszkiewicz
  Nikodem Rozbicki – Stanisław Karubin
  Maciej Cymorek – Josef Frantisek
  Tomasz Mandes – Leopold Pamuła
  Aleksander Wróbel – Jan Kazimierz Daszewski
  Wacław Warchoł – Zdzisław Henneberg
  Hubert Miłkowski – Kazimierz Wunsche
  Dariusz Toczek – Mechanik Mayer
  Marcin Kwaśny – John Kent
  Jamie Hinde –  Król Jerzy VI
  John Kay Steel – Oficer Thomas
  Stephen Billington – Oficer Watts

  Gosia Prochal/Radio Star. Na Zdjęciach: Aleksander Wróbel, Sławomir Ciok  – Film Media S.A

  Tagi: , , , ,