Aborcja w Irlandii

0

W szpitalu The National Maternity w Dublinie przeprowadzono pierwszą legalną aborcję w historii Irlandii. Pacjentką była kobieta w 18 tygodniu ciąży.

Zgodnie z założeniami ustawy, przyjętej przez obie izby irlandzkiego parlamentu, zabieg aborcji jest dozwolony w przypadku zagrożenia życia. Tyczy się to też ewentualnego ryzyka popełnienia samobójstwa.

Zwolennicy liberalizacji przepisów, dotyczących tej kwestii, swoją argumentację opierali na głośnym przypadku 31-letniej kobiety, która w październiku ubiegłego roku trafiła do szpitala. Będąca w 17 tygodniu ciąży kobieta dowiedziała się od lekarzy, że jej płód umiera. Mimo tego faktu nie zdecydowano się za zabieg usunięcia płodu i zalecano czekanie na samoistne poronienie. Niestety 4 dni później zmarła, a powodem śmierci była sepsa wywołana poronieniem.

Według założeń ustawy aborcyjnej poszczególne placówki medyczne mają obowiązek informowania o wszystkich przeprowadzonych aborcjach ministerstwo zdrowia, które następnie pod koniec każdego roku będzie sporządzać specjalny raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here