47-letni Walijczyk, ojciec czwórki dzieci – sprawcą zamachu w Londynie

0

Zamachowiec, który w nocy z niedzieli na poniedziałek wjechał w tłum muzułmanów wracających z modlitw w meczecie, w dzielnicy Finsbury Park w  północnym Londynie, został oskarżony o akt terroru.

Brytyjska policja podała na publicznej wiadomości dane sprawcy nocnego zamachu. Aktu terroru dopuścił się 47-letni David Osbourne, mieszkaniec Walii, ojciec czwórki dzieci. Wypożyczonym busem przyjechał do Londynu, gdzie w nocy wjechał w tłum ludzi zgromadzony pod meczetem.

Akurat w tym momencie muzułmanie udzielali pierwszej pomocy człowiekowi, który doznał zapaści i leżał na chodniku. Mężczyzna zmarł, chociaż do tej pory nie wiadomo czy w wyniku zamachu, czy z powodu doznanej zapaści. Dziesięć osób zostało rannych, w tym osiem ciężko.

Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii zaznaczyła w wydanym oświadczeniu, że kierowca samochodu celowo wjechał w wyznawców islamu. Podkreśliła, że ten akt przemocy wpisuje się w liczne oznaki islamofobii, której doświadczają muzułmanie. Przedstawiciele rady zaapelowali do władz o zwiększenie bezpieczeństwa w okolicach meczetów.

Premier Theresa May, która zwołała posiedzenie sztabu kryzysowego Cobra, stwierdziła, że nocny incydent był atakiem skierowanym przeciw muzułmanom. Zapowiedziała także, że wzrośnie kontrola społeczeństwa i Internetu. Podkreśliła również, że zostanie powołana specjalna komisja do walki z ekstremizmem.

Źródło: SM/TwojaAnglia.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here