Włącz radio
  about us

  200 funtów za opiekę zdrowotną

  28 sierpnia, 2013 Nowości | Nowości ze świata

  Jesteś cudzoziemcem i chcesz się leczyć w UK? Może Cię spotkać mała niespodzianka. Brytyjski rząd ma plan obciążyć zagranicznych pacjentów kosztami leczenia!

  Negatywnie do takowe planu jest nastawiony dr Mark Porter z British Medical Association, który uważa, że może on zaszkodzić NHS. Dlaczego? Ponieważ brytyjska służba zdrowia nie posiada odpowiedniej infrastruktury i środków do administrowania systemu opłat.

  W gronie innych głosów sprzeciwu można usłyszeć, że wprowadzenie rządowej dyrektywy może utrudnić proces obsługi rodowitych Brytyjczyków i zmuszać ich każdorazowo do wylegitymowania się.

  Departament Zdrowia odrzuca powyższe zarzuty i twierdzi, że wprowadzenie podobnego systemu wyeliminuje nagminne nadużycia w sektorze zdrowotnym. Zredukuje też liczbę tzw. turystów zdrowotnych, pochodzących spoza krajów europejskich. Takie osoby musiałyby płacić minimum 200 funtów rocznie, żeby mieć prawo do korzystania z usług NHS.

  Przypomnijmy, że tego typu opłaty stosowane są już w przypadku opieki szpitalnej, teraz jednak czas na rozszerzenie zasięgu na pozostałe usługi. BMA obawia się jednak, że koszty opieki zdrowotnej zniechęcą sporą liczbę obcokrajowców do korzystania z brytyjskiej służby zdrowia, a tym samym zagrożeniu ulegnie zdrowie publiczne kraju. Poza tym GP nie ma żadnych dowód, iż wdrożone opłaty pokryłyby koszty wprowadzeniu takowego systemu.