Włącz radio
  about us

  20 lat temu księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym

  31 sierpnia, 2017 Nowości ze świata

  Po śmierci księżnej Diany Wielka Brytania pogrążyła się w rozpaczy i żałobie. Płacz towarzyszył wielu osobom. Każdy, kto chciał oddać hołd tragicznie zmarłej, przynosił kwiaty i składał je przy Pałacu Buckingham. Króla ludzkich serc odeszła na zawsze. 

  Książę Karol z synami i królową Elżbietą II spędzali wakacje w zamku w Balmoral w Szkocji, kiedy ich sielskie życie przerwała druzgocąca wiadomość. W  nocy w soboty na niedzielę z 30 na 31 sierpnia 1997 roku rodzina królewska dowiedziała się o paryskim wypadku. Najpierw królowa Elżbieta, następnie jej syn Karol, zostali poinformowani, że syn właściciela Harrodsa Dodi al-Fayed zginął, a księżna Diana jest ranna. Księżną przewieziono do paryskiego szpitala, gdzie dwudziestu lekarzy próbowało uratować jej życie. Obrażenia ciała były na tyle duże, że podjęte próby nie powiodły się. Diana zmarła.

  Po godzinie siódmej rano Karol postanowił obudzić śpiących i niczego nieświadomych do tej pory chłopców, 15-letniego Williama i 12-letniego Harry’ego. Królowej Elżbiecie zależało na tym, żeby rodzina królewska za wszelką cenę trzymała fason i pomimo tragicznej wiadomości, poleciła swoim wnukom nie rezygnować z uczestnictwa w niedzielnej mszy. Podczas nabożeństwa pastor odpowiednio wcześniej o to poproszony nie wspomniał o tragicznie zmarłej księżnej. Synowie Diany byli zdezorientowani i dopytywali, czy ich mama naprawdę nie żyje.

  Książę Karol, wbrew radom swojej mamy, postanowił polecieć do Paryża, żeby sprowadzić zwłoki swojej byłej żony. Królowa uważała, że Diana nie będąca w tym momencie żoną jej syna, nie powinna być pochowana z zachowaniem królewskiego ceremoniału. Królowa nie zamierzała skracać wnukom wakacji i wracać do Londynu. Nie poleciła również opuszczenie flagi do połowy masztu przy pałacu Buckingham.

  Ostatecznie, zapewne w wyniku nacisku opinii publicznej i sugestiom swoich doradców, królowa postanowiła oddać hołd, uwielbianej przez swoich rodaków księżnej Dianie. Dzień przed planowanym pogrzebem, rodzina królewska wróciła z wakacji do Londynu i Elżbieta II wygłosiła przemówienie do poddanych. Stwierdziła w nim, że chce oddać Dianie hołd oraz podkreśliła, że księżna zawsze była pogodna i uśmiechnięta, i to było inspirujące dla całej rodziny królewskiej.

  Fot. CNN.com

  SM / TwojaAnglia.co.uk

  Tagi: , , , , ,