Włącz radio
  about us

  150 tysięcy biało-czerwonych naklejek z szachownicą lotniczą trafi do rąk Polaków w Wielkiej Brytanii

  15 września obchodzimy 77. rocznicę Bitwy o Anglię – bitwy, która przesądziła o losach II Wojny Światowej. Z tej okazji londyńskie stowarzyszenie Hurricane of Hearts już po raz trzeci organizuje akcję „Szachownica Lotnicza Symbolem Przyjaźni Polsko – Brytyjskiej.”

  Celem akcji jest upamiętnienie polskich pilotów, którzy podczas walk na brytyjskim niebie, wykazali się niezmierną odwagą, charakterem i skutecznością.

  Cztery polskie dywizjony zestrzeliły więcej samolotów wroga, niż jakakolwiek inna jednostka walcząca w Bitwie o Anglię. Gazety rozpisywały się nad walecznością Polaków. Anglicy ich podziwiali, Angielki podkochiwały się w przystojnych żołnierzach. To właśnie dzięki Polakom jedna z najważniejszych bitew II Wojny Światowej zakończyła się sukcesem.

  W ramach akcji zainicjowanej przez Dagmarę Chmielewską z Hurricane of Hearts do rąk Polaków na Wyspach trafi 150 000 biało-czerwonych naklejek z szachownicą. Takie same szachownice można było zobaczyć na kadłubach myśliwców Hawker Hurricane, którymi latali nasi piloci.

  Organizatorzy zachęcają do przyklejenia szachownicy w widocznym miejscu i podzielenia się historią o bohaterskiej walce Polaków w Bitwie o Anglię. „Z dumą możemy mówić o naszym wkładzie w historię II Wojny Światowej, dzięki któremu Wielka Brytania będąca domem dla wielu z nas jest krajem wolnym i niepodległym” – podkreślają organizatorzy.

  Gdzie można otrzymać naklejkę?

  W polskich zakładach usługowych, sklepach i instytucjach. Wszędzie tam, gdzie są Polacy. W imieniu Hurricane of Hearts serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do akcji.

  Jeśli jesteście właścicielami sklepu albo punktu usługowego i nie macie jeszcze naklejek do rozdawania swoim klientom, wejdźcie na stronę Hurricane of Hearts i wypełnijcie formularz zgłoszeniowy.

  77 lat temu Polacy przybyli do Anglii, ramię w ramię z Brytyjczykami walczyli w obronie Anglii i całej wolnej Europy, aby stworzyć przyszłość, której częścią jesteśmy. Sprawmy, aby ta piękna historia miała możliwość zostać po raz kolejny przywołana i odpowiednio oceniona przez współczesnych.

  Stowarzyszenie Hurricane of Hearts od wielu lat pracuje przy projektach promujących pozytywny wizerunek Polaków w Wielkiej Brytanii. Oto kilka innych akcji, w które zaangażowana była organizacja:

  • Październik 2013 roku – pamięć o polskich lotnikach została przywołana na meczu Polska-Anglia na Wembley poprzez gigantyczną sektorówkę ze znakiem biało-czerwonej lotniczej szachownicy, która została rozpostarta na trybunach. Od tej pory szachownica krąży po ważnych wydarzeniach: Przystanek Woodstock, Dzień Polskiej Flagi na Trafalgar Square, AirShow w Radomiu, Inauguracja Pomnika Polskich Pilotów w Holandii.
  • Wrzesień 2015 – pierwsza edycja akcji, 50 000 naklejek ze znakiem szachownicy dotarło do polskich i zagranicznych odbiorców.
  • Wrzesień 2016 – druga edycja projektu. 100 000 naklejek znalazło się w 150 punktach w 50 miastach Wielkiej Brytanii. Organizacja otrzymała podziękowania za akcję od członków rodziny królewskiej, w tym samej królowej Elżbiety II.

  Razem z Hurricane of Hearts przypomnijmy wszystkim o ludziach, których odwaga, umiejętności I poświęcenie przyniosły nam wszystkim wolność i pokój.

  Źródło: Anna Ciecierska / Hurrcane of Hearts

  Tagi: , , ,