W niedzielę 5 listopada odbyły się wspólne polsko-brytyjskie obchody Dnia Wszystkich Świętych na cmentarzu Northwood w północnym Londynie. Uroczystość została zorganizowana przez Inicjatywę British Poles we współpracy ze Szkołą Sobotnią im. Dywizjonu 303 w Sutton.

Przed godziną 16 wokół mogił pilotów, którzy walczyli w Bitwie o Anglię, gromadziło się coraz więcej osób, poinformowanych o wydarzeniu przez prasę polonijną i media społecznościowe.

Cmentarz w Northwood jest miejscem wyjątkowym. Spoczywa tam aż 54 polskich lotników, w tym 18 weteranów Bitwy o Anglię, chociażby por. Mieczysław Adamek, ppor. Marian Bełc, por. Mirosław Ferić, ppor. Josef František i kpt. Ludwik Paszkiewicz. Nagrobki ustawione są w 3 rzędach. Przed każdym z nich zapalono biało-czerwone znicze.

Uroczystość prowadzona była w języku polskim i angielskim. Jerzy Byczyński, koordynator British Poles wspomniał, że to już trzeci rok kiedy na cmentarzu odbywają się polsko-brytyjskie uroczystości. Powitał zgromadzonych, których liczba doszła w międzyczasie do około 200 osób. Podkreślił wagę dnia Wszystkich Świętych, nasze relacje z Brytyjczykami i dbałość o wspólną historię. Mówił o „braterstwie broni” i walce „For your Freedom and ours”.

Pauline Down zabrała głos jako następny mówca. Od lat pracuje jako przewodniczka w Bentley Priory Museum, gdzie mieściło się centrum dowodzenia pilotów podczas II wojny światowej. Pauline przypomniała, że w poprzednich latach cmentarz na dzień Wszystkich Świętych był pusty i wreszcie poczuła się szczęśliwa widząc, jak od kilku lat, dzięki m.in. inicjatywie British Poles, to wyjątkowe miejsce odwiedzają setki osób i oddają hołd Bohaterom.

Następnie wszyscy zgromadzeni odmówili modlitwę „Ojcze nasz” za dusze polskich i brytyjskich żołnierzy.

Kolejnym mówcą był Sebastian Wopiński, dyrektor Szkoły Sobotniej im. Dywizjonu 303 w Sutton. Zwrócił uwagę na obecność wielu dzieci, które na takich uroczystościach uczą się polsko-brytyjskiej historii, patriotyzmu i szacunku dla naszej tradycji. Sebastian przekazał też prośbę do rodziców, by przekazywać te wartości w naszych polskich domach.

Na koniec zabrał głos wyjątkowy gość – Philip Ferič, syn Mirosława Feriča z dywizjonu 303, który jechał ponad 3 godziny, by wziąć udział w uroczystości. Philip zaczął od kilku słów w języku polskim, podziękował za zaproszenie i wyraził swoje wielkie wzruszenie, że tak wiele osób przyszło oddać hołd spoczywającym w Northwood polskim i brytyjskim pilotom. Podkreślił olbrzymi wpływ polskich pilotów na los Bitwy o Anglię.

Na zakończenie koordynator British Poles Jerzy Byczyński i Philip Ferič wspólnie złożyli wieniec, na którym można było przeczytać: „Never Forgotten” i „Cześć i Chwała Bohaterom”. Zgromadzeni goście zostali trochę dłużej, by po zachodzie słońca, wśród migoczących w ciemności zniczy,  poczuć tę wyjątkową atmosferę dnia Wszystkich Świętych i w zadumie oddać cześć tym, którzy zmarli tak daleko od swojej Ojczyzny.

„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie” – Cyprian Kamil Norwid

Autor Artykułu: Dorota Więcek, British Poles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here